FEKT - připojení na disk Q

Problém
Dlouhou dobu jsem byl přesvědčen, že na VUT–FEKT disk Q se nedá připojit jinak než za pomoci Novellu (adresa dzin.feec.vutbr.cz na ftp neodpovídá a i příkaz cd //dzin nezabere).

Ne že by bylo problematické nainstalovat si Novell client, ale poté co jsem si touto instalací rozhodil Windows, že nakonec pomohl jen celkový reinstal, tak jsem si řekl "Tudy cesta nevede." (naštěstí teď už Winy nepoužívám vůbec a mám tak pokoj)

Každopádně, nikdy se mi nepodařilo připojit jinam než na server DES (tedy na disk P, kde je osobní složka). Věci z Q jsem tedy kopíroval ve škole na P a z domu jsem si potom zkopíroval co jsem potřeboval z disku P). Trošku krkolomné, přiznávám.

Řešení
Dnes (14.4.2008) jsem dostal skvělou radu od spolužáka, doma jsem ji vyzkoušel a hned se zaradoval. Stačí modifikovat příkaz cd //dzin na cd //dzin1 - jak prosté! Jen nechápu proč tohle není nikde oficiálně uvedeno…

Připomenu tedy ještě celý postup přihlášení:
ftp des.feec.vutbr.cz
login: .xjmeno00.stud.feec
heslo: …
cd //dzin1

A jsme na disku Q! Dostat se pak do složky výuka znamená již jen zadat:
cd APP/EVERYONE/VYUKA

Řešení 2
Toto řešení jsem objevil během roku 2009.
Asi nejpřátelštější možností je využít on-line rozhraní Novellu. Stačí zadat do webového prohlížeče jednu z kouzelných adres:

https://dzin1.feec.vutbr.cz:8009/
https://dzin2.feec.vutbr.cz:8009/
a lognout se do novellu stejným způsobem jako u FTP, tedy:
login: .xjmeno00.stud.feec
heslo: …

Pokud uvidíte pouze adresář SYS, odhlašte se a zkuste druhý odkaz. Na disk Q se člověk dostane pomocí /APP/EVERYONE/VYUKA

Proč dva odkazy, když jeden nefunguje?

Původně fungoval první odkaz, kolem února 2010 však přišla změna a člověk se tak dostal pouze k adresáři SYS. Našel jsem druhý odkaz (dzin2), který fungoval. Pravděpodobně po přesunu děkanátu fakulty z Údolní na Technickou 10 (Září 2010) se zase něco změnilo, protože přestal fungovat druhý, ale opět fungoval původní odkaz (dzin1). Zhruba od října 2010, doteď - březen 2011, se fungující odkaz záhadně mění. Někdy týden funguje pořád stejný, jindy během několika hodin se i dvakrát změní. Nechápu proč, nijak jsem to nikde nedohledával, protože vím, že druhý odkaz bude fungovat.

Další informace
Nejenom jména a kontakt na správce, ale i informace o jednotlivých fakultních serverech jsou na http://www.feec.vutbr.cz/OSIS/net/spravci.html

Tags: