Network management disabled (Kubuntu 10.04)

Problém = uspání a restart

Nové Kubuntu 10.04 jsem nechal půl hodiny bez nabíječky a systém se tedy uspal. Po probuzení se systém zachoval nějak zmateně, nechal mě přihlásit, ale ihned chtěl přihlásit znova, přičemž na druhé přihlášení házel nějakou záhadnou chybu. A to stejné dělal i přes konzole. Nechtělo se mi s tím zbytečně prát, tak jsem dal restartovat notebook a to mělo svůj háček…

Po restartu a lognutí se mi nepřipojila síť a po kliknutí na ikonku připojení k síti na mě vyskočila nemilá hláška z nadpisu "Network management disabled".

Asi je nějakej zblblej, řekl jsem si, a win-style jsem restartoval, ať se trochu oklepe. Nepomohlo. Řekl jsem si, nejsem lama, tohle bych mohl vyřešit i bez googlení na jiným PC. Vyhledal jsem vhodný příkazy pro zjištění stavu network-manegeru:

nm-tool

A zjistil jsem:

State: disabled

No vida, tak ho zapnem!

sudo NetworkManager

Což mi dalo:

WARNING **: NetworkManager is already running (pid … )

Tak ho vypnu a zapnu:

sudo /etc/init.d/network-manager stop
sudo /etc/init.d/network-manager start

Ani tohle ale nepomohlo :(

Zkoušel jsem ještě chvíli najít řešení, ale bylo pozdě večer a nic víc kloudného jsem nevymyslel, tak jsem šel radši spát.

Řešení

Další den jsem, zklamán svou neschopností, byl donucel googlit a zjistil jsem, že jsem nebyl daleko od řešení.

Při suspendu si network-manager zaznamená, že se vypíná a při obnovení systému tento záznam zase změní. Problém byl tedy v restartu, kdy network-manager nedostal možnost se probudit. Stačí smazat soubor s uloženým nastavením a je to. Ve výsledku tedy:

sudo /etc/init.d/network-manager stop
sudo rm /var/lib/NetworkManager/NetworkManager.state
sudo /etc/init.d/network-manager start

A síť už zase vesele jede. :D

(via http://osdir.com/ml/debian-bugs-dist/2010-01/msg07864.html)